
Partnerjeva nezvestoba
Kdaj govorimo o nezvestobi?
O nezvestobi govorimo, ko partner prelomi zaupanje svojega partnerja in ga s svojimi dejanji močno prizadene. Bodisi da gre za čustveno ali telesno afero, kratkotrajno ali dolgotrajno prikrito razmerje, odkritje partnerjeve nezvestobe spremeni vse. Starega odnosa oziroma zakona je konec.
Tisti, ki je prevaran, se počuti na celi črti izdanega, izigranega, osramočenega, je prestrašen, predvsem pa razočaran in besen. Za prevaranega je to težak udarec, saj se mora spoprijeti s celo paleto čustev, ki se v njem nabirajo.
Vzroki za nezvestobo v partnerskem odnosu
Partnerski odnos ni samoumeven. Vanj je potrebno nenehno vlagati, na njem graditi, ga negovati in seveda vzdrževati.
Če afere pogledamo pobliže, najpogosteje ugotovimo, da se je zakonska oziroma partnerska kriza začela dogajati že dosti prej, preden je do afere sploh prišlo. Afera pomeni, da se med zakoncema nekaj dogaja oziroma se nič ne dogaja. Partnerja namesto da bi nastale težave reševala in o njih predvsem spregovorila in slišala drug drugega, jih usmerita v afero. Tako postane afera pot iz čustvenih problemov, s katerimi se partnerja nista soočila ali pa enostavno ne vesta, kako jih nasloviti in se z njimi spopasti. Kaj je pravzaprav vodilo v afero je potrebno na tej točki šele ugotoviti, saj je vzrokov za afero več.
Najpogostejši vzroki za partnerjevo nezvestobo so:
• pomanjkanje ljubezni in čustvene povezanosti,
• iskanje večne zaljubljenosti,
• pomanjkanje varnosti,
• zapolnitev praznine v zvezi,
• želja po dokazovanju,
• nerealna pričakovanja,
• nezanimiva in pomanjkljiva spolnost,
• iskanje pozornosti in razburljivosti,
• odvisnost od spolnosti.
Kako naprej, ko je razkrita nezvestoba?
Za prevaranega je razkritje partnerjeve afere pravi šok oziroma travmatični dogodek in v trenutku se mu lahko sesuje ves svet. Veliko je odvisno tudi od vrste afere, načina, kako je bila afera razkrita, in trdnosti same partnerske zveze.
Prevarani lahko postanejo prav obsedeni s podrobnostmi afere, imajo motnje spanja, prehranjevanja, doživljajo napade panike, niha jim razpoloženje. Pojavljajo se flashbacki oziroma podoživljanja trenutkov in dogodkov, ki bi lahko nakazovali na afero.
Soočenje s partnerjevo nezvestobo in okrevanje je dolgotrajno. Poteka počasi in po fazah. Partnerja morata najprej ugotoviti ali je čas za slovo ali je njuna zveza še vredna truda. Tudi če se odločita za končanje zveze, je zelo koristno, da ugotovita, kakšen je vzrok, ki je pripeljal do razhoda, z namenom, da se jima v prihodnje v morebitni novi zvezi kaj takega ne bi ponovilo.
Psihoterapija v primeru nezvestobe
Pari, ki si želijo po razkriti aferi rešiti svojo zvezo, se pogosto odločijo za strokovno pomoč v obliki partnerske terapije. Preden se lotimo reševanja odnosa, pa je nujno, da se oba partnerja opredelita o tem, če sploh želita ponovno zgraditi svoj odnos.
Oseba, ki je varala, mora prekiniti VSE stike z osebo, ki je v afero vpletena. Ključnega pomena je, da mora biti nezvesti partner popolnoma iskren do partnerja, ki je bil prevaran. Če le ta ogromno sprašuje o podrobnostih, mu gre nezvesti partner naproti, ponudi tolažbo in je odprt na zastavljena vprašanja. Pot do ponovnega zaupanja je zahtevna in dolgotrajna. Zahteva odkrito komunikacijo obeh partnerjev, saj bosta morala oba pogledati globoko vase in biti iskrena tako do sebe kot drug do drugega.
Ob vsem povedanem obstaja velika možnost, da po predelani in »ozdravljeni« aferi postane odnos med zakoncema oziroma partnerjema veliko močnejši, kot je bil pred afero.
V kolikor iščete strokovno pomoč, vas vabim, da me kontaktirate in se dogovorimo za srečanje.